Nasza Szkoła

 

SZKOŁA PODSTAWOWA SPECJALNA NR 146 – FILIA NR 3
Kierownik:  Mariola Adamczyk
telefon: 42 271 17 80
Nasz adres: 93-338 Łódź, ul. Rzgowska 281/289
Pracownia komputerowa telefon: 42 271 17 81
Adres e-mail: szkola3mp@interia.pl
Nasze zadania:
Współtworzenie szpitala przyjaznego dzieciom
Łagodzenie stresów związanych z chorobą i hospitalizacją
Wspomaganie procesu leczenia
Umożliwianie ciągłości edukacji
Uatrakcyjnianie dzieciom pobytu w szpitalu

Regulamin konkursu na hasło promujące zdrowy styl życia w ramach kampanii społecznej
„Jak działa zdrowy człowiek”

Cele konkursu:

  • promowanie zdrowego stylu życia
  • pogłębianie wiedzy na temat wpływu sposobu odżywiania, aktywności fizycznej, kondycji psychicznej, uzależnień i zagrożeń środowiskowych na stan zdrowia
  • kształtowanie wśród młodzieży postaw i zachowań prozdrowotnych
  • rozwijanie kreatywności.

Pirat Alonzo i skarb Królowej Mórz w szpitalu
W okresie przedświątecznym odwiedził naszych pacjentów – uczniów Pirat Alonzo w towarzystwie Królowej Mórz. Aktorzy „Teatru za jeden uśmiech” z Krakowa zaprezentowali bardzo atrakcyjny, zabawny spektakl. Po zakończeniu przedstawienia każdy uczestnik został obdarowany drobnym upominkiem. Radości dla dzieci, a także rodziców było, co niemiara.
W podziękowaniu za przybycie i dostarczenie miłych chwil Aktorzy otrzymali od dzieci własnoręcznie wykonaną kartkę świąteczną.


ILUZJE I ZŁUDZENIA OPTYCZNE

Kontynuujemy prowadzenie zajęć w ramach realizacji programu „Dotykanie świata”. Tym razem na oddziałach pediatrii i gastroenterologii odbyły się zajęcia, których tematem były: Iluzje i złudzenia optyczne. Uczniowie przekonali się, jak łatwo za pomocą odpowiednich metod, można oszukać wzrok przez co mylnie oceniamy rzeczywistość. Okazuje się, że jednakowej długości odcinki wydają się nam różne,linie proste przestają być równoległe, elementy płaskie nabierają przestrzennych kształtów, znikają monety, a przedmioty zanurzone w wodzie mogą pozornie przybierać na wadze lub sprawiać wrażenie „szczuplejszych. Uczestnicy zajęć przeprowadzili także doświadczenia z wirującymi bączkami, obserwowali powstawanie obrazu w kalejdoskopie, przekonali się, jak po założeniu odpowiednich okularów powstaje obraz trójwymiarowy.Eksperymentowanie to ulubiona forma zdobywania wiedzy i umiejętności, a przede wszystkim wspaniała zabawa.


DSC_0284DSC_0283W okresie przedświątecznym nauczyciele, będący wolontariuszami FUNDACJI MAMY SERCE sprzedawali ozdoby i kartki świąteczne, wykonane przez małych pacjentów Instytutu CZMP.Wyobraźnia wykonujących upominki nie miała granic. Były m.in.:renifery z masy solnej, aniołki z masy papierowej i wełny, mikołaje, choinki z modeliny i wikliny papierowej, gwiazdki i mikołajki dziergane na szydełku i wiele innych. Wszystkie zebrane fundusze Zarząd Fundacji przeznaczy na zakup gier i pomocy do zajęć plastycznych, prowadzonych w naszym szpitalu. Dziękujemy Kupującym i FUNDACJI MAMY SERCE.


Cykl zajęć „Zdrowo jem – zdrowo żyję” Nauczyciele naszej szkoły przeprowadzili cykl zajęć pozalekcyjnych obejmujący: warsztaty plastyczne, konkursy i zabawy propagujące wiedzę z zakresu racjonalnego odżywiania, znaczenia aktywności fizycznej i zachowań sprzyjających zdrowiu. Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku szkolnym oferta z edukacji zdrowotnej spotkała się z niesłabnącym zainteresowaniem ze strony dzieci oraz osób towarzyszącym im w szpitalu. Wdzięczna tematyka i ciekawe zajęcia sprawiały, że podopieczni aktywnie i kreatywnie wykonywali przydzielone im zadania, ciesząc się z efektów swojej pracy.


DSC_0553 Rozpoczynamy współpracę z Fundacją BEZCENNE ZDROWIE! Dzieci z Kliniki Pediatrii i Immunologii oraz z Kliniki Ortopedii i Traumatologii miały dziś wyjątkowych gości. Na zaproszenie szkoły szpitalnej przyjechały Przedstawicielki Fundacji Bezcenne Zdrowie Panie Agata Felczyńska i Ewelina Banasiak. Fundacja zajmuje się niesieniem pomocy ofiarom wypadków oraz osobom niepełnosprawnym i pierwsze spotkanie było poświęcone bezpieczeństwu oraz zasadom ruchu drogowego. Dzieci wysłuchały ciekawej prelekcji przygotowanej przez gości, a potem miały okazję sprawdzenia zdobytej wiedzy uczestnicząc w quizie. Mali uczestnicy wykonali także odblaski ze specjalnej folii. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały od Fundacji Bezcenne Zdrowie urocze maskotki. Spotkanie sprawiło dzieciom wiele radości, a jednocześnie ugruntowało ich wiedzę na temat bezpieczeństwa. Już niebawem wspólne Mikołajki:)


OLYMPUS DIGITAL CAMERAEkologiczno – matematycznie w szpitalu! W tym roku szkolnym rozpoczęliśmy cykl warsztatów pt. „Ekologia w liczbach czyli dobre rady na odpady”  Na pierwszym spotkaniu uczniowie szkoły w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki przypomnieli sobie lub dowiedzieli się m.in. na czym polega segregacja odpadów, które z nich nadają się do recyklingu, a także rozwiązywali zadania matematyczne wykazując jak ważna dla środowiska jest odpowiednia segregacja śmieci. Wykonując zadania wykazali się dużą wiedzą praktyczną i pokazali, że nie są im obce zasady ekologicznego stylu życia. Podsumowaniem warsztatów były zajęcia plastyczne „Coś z niczego” polegające na przetwarzaniu i nadawaniu nowych funkcji przedmiotom.. Mali ekolodzy pogłębiając swoją wiedzę zarówno z matematyki, jak i ekologii świetnie się bawili.


WP_20140220_006 ZOO w naszej szkole! Dzięki hojności jednego z rodziców naszych pacjentów mogliśmy zaprosić na zajęcia w szkole w Instytucie CZMP niezwykłych gości. Odwiedzili nas Pracownik Łódziego Ogrodu Zoologicznego wraz z podopiecznymi. A byli to jeż, wąż, skunks! Mogliśmy także na własne oczy zobaczyć jaja strusia. Najwięcej obaw wzbudzała obecność skunksa. Ale były to obawy nieuzasadnione, bo z natury jest grzeczny, Ta i wiele innych legend na temat zachowań zwierząt została podważona przez Pana Piotra, który opowiadał nam jak to jest z nimi naprawdę. Jak zawsze Pan Piotr w sposób zabawny i dostępny dla każdego pacjenta opowiadał o życiu zwierząt w warunkach naturalnych i w Ogrodzie Zoologicznym. Spotkanie sprawiło dzieciom wiele radości oraz poszerzyło ich wiedzę na temat świata zwierząt.


img_1380 Dzień Nauczyciela w „matce polce” Dziś nauczyciele świętują swoje święto. W tym dniu nie były prowadzone lekcje, ale zorganizowaliśmy różnorodne zajęcia dla naszych pacjentów – wychowanków. Dzieci i młodzież uczestniczyła w konkursach, grach, zabawach, a także podlewała nowo posadzone drzewka w naszym ogrodzie szpitalnym. Wszystkim Nauczycielom STO LAT!img_0893 Z okazji Świąt Wielkanocnych nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych nr 8, Filii nr 3 przebrali się w kolorowe stroje i wręczali małym pacjentom ICZMP drobne upominki w postaci długopisów i małych kurczaczków. Obecność „kurczakowej” grupy  wywołała radość i uśmiech na twarzach maluchów. Dzieci i dorośli z entuzjazmem  przywitali niecodziennych  gości i chętnie robili sobie z nimi zdjęcia. Mamy nadzieję, że oprócz puchatych kurczaczków, dzieci zabrały do domów wspomnienia miłych chwil.


dzień strazakaZ okazji Dnia Strażaka w szkole szpitalnej odbyły się zajęcia poświęcone pracy Ochotników Straży Pożarnej. Nauczyciele obok informacji dotyczących zaangażowania, poświęcenia i gotowości niesienia pomocy dzielnych Strażaków przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa i konieczność ich przestrzegania w różnych sytuacjach, w których mogą się znaleźć nasi podopieczni. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały laurkę, którą Pani Mariola Adamczyk przekazała na ręce Dowódcy zaprzyjaźnionej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 7 z ul. Strażackiej 1/3 w Łodzi.


Zdjęcie1012 Na zajęciach edukacyjnych uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli, poprzez samodzielne wykonywanie doświadczeń, cyklicznie wzbogacają swoją wiedzę  z zakresu przyrody, chemii, fizyki. Dzieci i młodzież eksperymentując poznają w dostępnej formie m.in. właściwości wody jako rozpuszczalnika; czynniki wpływające na szybkość rozpuszczania się substancji; różnice między mieszaniną jednorodną a niejednorodną; zjawisko napięcia powierzchniowego; elektryzowania się ciał. Dużym zainteresowaniem wśród naszych podopiecznych cieszy się konstruowanie elektronicznego zegara, który czerpie energię z soku owoców i warzyw. W naszym Centrum Nauki w Centrum Zdrowia Matki Polki dzieci z dużym zaangażowaniem i zaciekawieniem biorą udział w zajęciach, a eksperymentalne poznawanie świata przynosi dużo radości.


IMG_0920 IMG_0925Laurka dla Pielęgniarek Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki nasi wychowankowie pod bacznym okiem Nauczycieli przygotowują laurki i drobne upominki dla Pań Pielęgniarek. My, Nauczyciele dołączamy się do tych życzeń. Na ręce Naczelnej Pielęgniarki Pani Filomeny Bieleckiej i Pielęgniarki Przełożonej Pani Krystyny Jatczak  oraz na ręce Pań Oddziałowych dla wszystkich Pań i Panów składamy serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w wykonywaniu tej szczególnej profesji. Jednocześnie pragniemy wyrazić uznanie dla Państwa za wykonywanie niełatwej pracy, wymagającej poświęcenia, odpowiedzialności i zaangażowania.


IMG_0121 IMG_0127W dniu wczorajszym w naszym szpitalu odbyła się niecodzienna uroczystość. Nasz uczeń Kacper Szewczyk przystąpił do Pierwszej Komunii Świętej. Na tę uroczystość do szpitala przybyli Ksiądz Proboszcz , Pani Wychowawczyni i Pan Katecheta oraz Rodzice Kacpra, Brat i Rodzina. Nie mogło zabraknąć Nauczycieli naszej szkoły, którzy prowadzą z Nim zajęcia edukacyjne. Wszyscy obecni życzyli Mu szybkiego powrotu do zdrowia i obdarowali Go drobnymi upominkami. Było to niezwykle wzruszające wydarzenie. IMG_0132W tym dniu zdarzyło się jeszcze coś niezwykłego. Jedna z Pań Nauczycielek IMG_0139przed przybyciem do szpitala znalazła malutką sroczkę, która wypadła z gniazda. Wszyscy obecni cieszyli się z uratowania maleńkiego życia, ale szczególną radość sprawiło to Kacprowi. Kontakt z tym niespodziewanym gościem uczynił ten dzień jeszcze bardziej wyjątkowym.